Products > Rubber Moulds > Paver Block Moulds > Combination Series
Combination Series Paver Mould Designs


TM 210 Sathara
| Thickness | 30 mm |
| Area | 0.500 Sq. Ft / 0.046 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight | 1.700 Kg |
| Req. mould for 100 Sq.Ft. | 200 Nos |
| Required Mould for 1 M² | 22 Nos |


TM 138 Saheera
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 30 mm |
| Area | 0.700 Sq.Ft |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.750 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 143 Nos |


TM 139 Sameera
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 30 mm |
| Area | 0.300 Sq.Ft |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.100 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 36 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 333 Nos |


Tm 360 Miracle 1
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 30 mm |
| Area | 1.01 Sq.Ft / 0.093 |
| Material | Rubber |
| Required Moulds for 1 m² | 11 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft | 100 Nos |


TM 361 Miracle 2
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 60 mm |
| Area | 0.084 Sq.Ft. / 0.0078 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight | 1.900 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 65 Nos |
| Required Moulds for 1 Sq.Ft. | 6 Nos |
| Required Stones for 1 Sq.Ft. | 12 Nos |
| Required Stones for 1 M² | 129 Nos |


TM 6 Thankam
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 25 mm |
| Size | 12" * 12" |
| Area | 1.000 Sq.Ft / 0.093 M² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.900 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 11 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft | 100 Nos |


TM 5 Combo
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 25 mm |
| Cavity Per Mould | 4 |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.350 Kg |


TM 10 Spectra
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 25 mm |
| Size | 12" x 12" |
| Area | 1.000 Sq.Ft./ 0.093 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.900 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 11 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 100 Nos |


TM 101 Alfa
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 25 mm |
| Area | 0.780 Sq.Ft. / 0.072 M² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.000 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 14 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft. | 128 Nos |


TM 102 Omega
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 25 mm |
| Area | 0.820 Sq.Ft. / 0.076 M² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.200 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 14 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 122 Nos |


TM 84 Spiral
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 25 mm |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.900 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 11 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 100 Nos |


TM 85 Nano
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 25 mm |
| Material | Rubber |
| Cavity Per Mould | 4 |
| Approx. Wgt of Mould (Kg) | 1.300 Nos |


TM 82 Lotus
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 25 mm |
| Approx.Wgt of Mould | 1.850 Kg. |
| Material | Rubber |
| Required Moulds for 1 m² | 11 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 100 Nos |


TM 83 Ruby
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 25 mm |
| Cavity Per Mould | 4 |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.350 Kg |


TM 80 Polo
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 25 mm |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.800 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 13 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 116 Nos |


TM 81 Mint
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 25 mm |
| Area | 0.690 Sq.Ft. / 0.064 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.050 Kg |
| Cavity Per Mould | 4 |


PM 59 Dona
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.500 Sq.Ft. |
| Material | Rubber |


PM 60 Sona
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.280 Sq.Ft |
| Material | Rubber |


PM 113 Bhima
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.610 Sq.Ft. |
| Material | Rubber |


PM 114 Luna
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.610 Sq.Ft. |
| Material | Rubber |


PM 328 Galaxy 1
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.175 Sq.Ft. / 0.016 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.050 Kg |
| Required Moulds for 1 Sq.Ft. | 6 Nos |
| Required Moulds for 1 M².Ft. | 63 Nos |


PM 329 Galaxy 2
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.130 Sq.Ft./ 0.0120 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.900 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 84 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 8 Nos |


PM 329 Galaxy 4
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.084 Sq.Ft. / 0.0078 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.900 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 65 Nos |
| Required Moulds for 1 Sq.Ft. | 6 Nos |


PM 330 Galaxy 3
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.120 Sq.Ft./ 0.0111 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.450 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 46 Nos |
| Required Moulds for 1 Sq.Ft. | 5 Nos |


PM 331 Galaxy 5
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.113 Sq. Ft/ 0.0078 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.050 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 43 Nos |
| Required Moulds for 1 Sq. Ft. | 3 Nos |


PM 332 Galaxy 6
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.82 Sq.Ft./ 0.0076 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.050 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 132 Nos |
| Required Moulds for 1 Sq.Ft. | 13 Nos |


PM 332 Galaxy 8
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.137 Sq.Ft./ 0.0127 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.050 Kg |
| Required Moulds for 1 M² | 79 Nos |
| Required Moulds for 1 Sq.Ft. | 8 Nos |


PM 37 Club Stones
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.340 Sq.Ft. / 0.032 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.650 Kg |
| Required Moulds for 1 M² | 32 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 294 Nos |


PM 38 Club Stones
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.410 Sq.Ft./ 0.038 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.950 Kg |
| Required Moulds for 1 M² | 26 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 244 Nos |


PM 131 Ferro Queen
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 10″ x 5″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.350 Sq.Ft. / 0.033 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.950 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 31 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft. | 286 Nos |


PM 148 Alankar 1
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 10″ x 10″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.690 Sq.Ft. / 0.064 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 3.100 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 145 Nos |


PM 161 Alankar 2
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 10″ x 5″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.350 Sq.Ft./ 0.033 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.950 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 31 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 286 Nos |


PM 161 Alankar 2
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 10″ x 5″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.350 Sq.Ft./ 0.033 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.950 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 31 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 286 Nos |


PM 149 Heera
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.700 Sq.Ft. / 0.065 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.600 Kg |


PM 207 Alankar 3- 2 Cavity Mould
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 10″ x 5″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.350 Sq.Ft./ 0.033 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.950 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 31 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 286 Nos |


PM 150 Meera
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 10″ x 5″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.350 Sq.Ft./ 0.033 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.950 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 31 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 286 Nos |


PM 150 Meera
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.690 Sq.Ft. / 0.064 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.650 Kg. |


PM 196 Temaco 1
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.500 Sq.Ft. / 0.046 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.650 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 22 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 200 Nos |


PM 197 Temaco 2
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.250 Sq.Ft. / 0.023 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 0.750 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 43 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 400 Nos |


PM 252 Magnate 1
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 340 mm x 200 mm x 140 mm |
| Height | 80 mm |
| Area | 0.510 Sq.Ft./ 0.047 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.600 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 22 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 200 Nos |


PM 253 Magnate 2
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 140 mm x 140 mm |
| Height | 80 mm |
| Area | 0.210 Sq.Ft./ 0.0195 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.600 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 49 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft | 455 Nos |


PM 152 Thala
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 8 x 8 |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.440 Sq.Ft. / 0.041 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.900 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 25 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 220 Nos |


PM 152 Thala
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 8 x 8 |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.440 Sq.Ft. / 0.041 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.900 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 25 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 220 Nos |


PM 226 Lola 2
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 105 mm x 105 mm / 10″ x 10″ |
| Height | 60 mm, 80 mm |
| Area | 0.120 Sq.Ft. / 0.011 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.400 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 91 Nos. / 46 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | Nos. / 413 Nos. |
Start a Paver Block Manufacturing Factory.
We deliver end-to-end paver production solutions – combining advanced machinery, precision moulds, specialized chemicals, proven technology, and in-plant training. This integrated approach ensures our clients achieve consistent quality, operational efficiency, and long-term success.