Rubber Moulds > Paver Block Moulds >Square & Rectangles
Square and Rectangle Rubber Mould Paver Designs


PM 316 Orbit 60mm
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 250 mm x 250 mm / 10″ x 10″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.690 Sq.Ft. / 0.064 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.950 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos. |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 145 Nos. |


PM 163 Mirage
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 250 mm x 250 mm / 10″ x 10″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.550 Sq.Ft. / 0.051 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.650 Kg. |
| Required Mould for 100 Sq.Ft. | 182 Nos |
| Required Mould for 1 m² | 20 Nos |


PM 151 Marble
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 250 mm x 250 mm / 10″ x 10″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.690 Sq.Ft. / 0.064 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.950 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos. |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft | 145 Nos. |


PM 313 Tactile Slotted
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 300 mm x 300 mm / 12″ x 12″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 1.000 Sq.Ft / 0.09 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 4.150 Kg |


PM 313 Tactile Slotted
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 300 mm x 300 mm / 12″ x 12″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 1.000 Sq.Ft / 0.09 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 4.250 Kg |


PM 111 Decan
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 200 mm x 200 mm / 8″ x 8″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.440 Sq.Ft / 0.041 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.000 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 25 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft | 227 Nos |


PM 180 Ethic
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 10″ x 10″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.690 Sq.Ft / 0.064 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.800 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft. | 145 Nos |


PM 183 Furrow 1
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 10″ x 10″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.690 Sq.Ft / 0.064 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.800 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft. | 145 Nos |


PM 184 Furrow 2
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 6″ x 6″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.250 Sq.Ft. / 0.023 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.450 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 43 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft | 400 Nos |


PM 187 Slab
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 12″ x 6″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.500 Sq.Ft. / 0.046 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.300 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 22 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft. | 200 Nos |


PM 206 Ferro Kid
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 127 mm x 127 mm / 5″ x 5″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.175 Sq.Ft / 0.017 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.950 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 31 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft | 286 Nos |


PM 280 Sopa
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 300 mm x 50 mm / 11.8″ x 2″ |
| Height | 70 mm |
| Area | 0.1614 Sq.Ft. / 0.015 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 4.3 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 17 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 15 Nos |


PM 348 Orion
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 300 mm x 50 mm / 11.8″ x 2″ |
| Height | 70 mm |
| Area | 0.1614 Sq.Ft. / 0.015 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 4.3 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 17 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 15 Nos |


PM 348 Orion
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 250 mm x 250 mm / 10″ x 10″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.690 Sq.Ft / 0.064 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.900 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos. |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 145 Nos. |


PM 186 Cipher
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 12″ x 6″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.500 Sq.Ft. / 0.046 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.350 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 22 Nos. |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 200 Nos. |
Start a Paver Block Manufacturing Factory.
We deliver end-to-end paver production solutions – combining advanced machinery, precision moulds, specialized chemicals, proven technology, and in-plant training. This integrated approach ensures our clients achieve consistent quality, operational efficiency, and long-term success.