Products > Rubber Moulds > Paver Block Moulds > I Shapes
I Shape Paver Mould Designs


PM 188 Mini Idole 40
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.250 Sq.Ft. / 0.023 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.200 Kg. |


PM 147 Mini Idole
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.250 Sq.Ft. / 0.023 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.350 Kg. |


PM 214 Idole 05
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.310 Sq.Ft. / 0.029 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.800 Kg |


PM 17 Idole
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.360 Sq.Ft. / 0.033 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.850 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 30 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 278 Nos |


PM 28 New Idole
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.360 Sq.Ft. / 0.033 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.850 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 30 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 278 Nos |


PM 132 Idole-3
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.360 Sq.Ft. / 0.033 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.850 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 30 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 278 Nos |


PM 188- Mini Idole 4
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 250 mm x 250 mm / 10″ x 10″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.250 Sq.Ft / 0.023 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.150 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 43 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft | 400 Nos |


PM 214 Idole-5
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.360 Sq.Ft. / 0.033 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.700 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 30 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 278 Nos |


PM 274 Idole-6
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.33 Sq.Ft. / 0.030 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.850 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 34 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 304 Nos |
Start a Paver Block Manufacturing Factory.
We deliver end-to-end paver production solutions – combining advanced machinery, precision moulds, specialized chemicals, proven technology, and in-plant training. This integrated approach ensures our clients achieve consistent quality, operational efficiency, and long-term success.