Products > PVC Moulds > Floor Tile Moulds
Floor Tile Mould Designs


PVC 176 LILAC 2
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.300 Sq.Ft./ 0.028 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 1.650 Kg. |



PVC 177 LILAC 1
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.300 Sq.Ft./ 0.028 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 1.650 Kg. |


PVC 183 CHAKRA
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.300 Sq.Ft./ 0.028 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 1.650 Kg. |


PVC 184 RAINBOW
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 300 mm x 300 mm / 12″ x 12″ |
| Height | 25 mm |
| Area | 1.0 Sq.Ft. / 0.093 m² |
| Material | PVC |
| Required Mould for 100 Sq.Ft. | 100 Nos |
| Required Mould for 1 M². | 11 Nos |


PVC 185 COBBLE TILE
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 300 mm x 300 mm / 12″ x 12″ |
| Height | 25 mm |
| Area | 1.0 Sq.Ft. / 0.093 m² |
| Material | PVC |
| Required Mould for 100 Sq.Ft. | 100 Nos |
| Required Mould for 1 M². | 11 Nos |
Start a Paver Block Manufacturing Factory.
We deliver end-to-end paver production solutions – combining advanced machinery, precision moulds, specialized chemicals, proven technology, and in-plant training. This integrated approach ensures our clients achieve consistent quality, operational efficiency, and long-term success.