Products > Rubber Moulds > Paver Block Moulds > Hexagon
Hexagon Paver Mould Designs


PM 7 Hexagon
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.500 Sq.Ft. / 0.046 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.650 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 22 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 200 Nos |


PM 70 Hexagon
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.700 Sq.Ft. / 0.065 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.065 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 143 Nos |


PM 71 Y2
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.300 Sq.Ft. / 0.028 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.650 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 36 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 333 Nos |


PM 78 Zigma
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.500 Sq.Ft. / 0.046 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.150 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 22 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 200 Nos |


PM 112 Platinum
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.700 Sq. Ft. / 0.065 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.650 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 143 Nos |


PM 179 Hexagon 3
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.700 Sq.Ft. / 0.065 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.650 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 143 Nos |


PM 307 Superhex
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.400 Sq.Ft. / 0.037 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.700 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 27 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 250 Nos |
Start a Paver Block Manufacturing Factory.
We deliver end-to-end paver production solutions – combining advanced machinery, precision moulds, specialized chemicals, proven technology, and in-plant training. This integrated approach ensures our clients achieve consistent quality, operational efficiency, and long-term success.