Products > Rubber Moulds > Paver Block Moulds >Dumbel Series
Dumbel Series Paver Mould Designs


PM 11 Dumbels
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.400 Sq. Ft. / 0.037 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.800 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 27 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 250 Nos |



PM 15 Mini Dumbels
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.300 Sq.Ft. / 0.028 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.200 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 36 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 333 Nos |



PM 39 New Dumbels
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.400 Sq.Ft. / 0.037 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.800 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 27 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 250 Nos |


PM 79 Star Dumbels
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.400 Sq.Ft. / 0.037 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.800 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 27 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 250 Nos |


PM 308 Dumbels Flora
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.400 Sq.Ft. / 0.037 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.750 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 27 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 250 Nos |


PM 310 Dumbel Line
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.400 Sq.Ft. / 0.037 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.750 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 27 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 250 Nos |
Start a Paver Block Manufacturing Factory.
We deliver end-to-end paver production solutions – combining advanced machinery, precision moulds, specialized chemicals, proven technology, and in-plant training. This integrated approach ensures our clients achieve consistent quality, operational efficiency, and long-term success.