Products > Rubber Moulds > Wall Tile
Wall Tile Mould Designs


DM 339 Ice Rock
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 300 x 300 mm / 12” x 12” |
| Thickness | 14 mm |
| Area | 0.97 Sq.Ft / 0.090 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.350 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 12 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 103 Nos |


DM 338 Fire Rock
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 300 mm x 300 mm / 12″ x 12″ |
| Thickness | 14 mm |
| Area | 0.97 Sq.Ft / 0.090 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.000 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 12 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft | 103 Nos |


DM 337 Wall Tile Beta
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 300 mm x 150 mm / 12″ x 6″ |
| Thickness | 18mm |
| Area | 0.500 Sq.Ft. / 0.046 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.100 Kg. |
| Required Moulds for 1M² | 22 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 50 Nos |


DM 343 Trine
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 14 mm |
| Area | 0.210 Sq. Ft / 0.0196 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 0.900 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 51 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft | 477 Nos |


DM 336 Wall Tile Gama
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 300 mm x 150 mm / 12″ x 6″ |
| Thickness | 18mm |
| Area | 0.500 Sq.Ft. / 0.046 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.100 Kg. |
| Required Moulds for 1M² | 22 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 50 Nos |


DM 341 Line Hexa
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 14 mm |
| Area | 0.700 Sq.Ft / 0.065 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.250 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 143 Nos |


DM 340 Long Shiny
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 400 mm x 60 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Area | 0.26 Sq.Ft / 0.024 m² |
| Material | Rubber |
| Required Moulds for 1 m² | 42 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft | 385 Nos |


DM 342 King Stone
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 14 mm |
| Area | 0.700 Sq.Ft. / 0.065 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.450 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 143 Nos |


DM 345 Autumn
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 14 mm |
| Area | 0.193 Sq.Ft. / 0.018 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.100 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 28 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 260 Nos |


DM 69 Mario
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 200 mm x 100 mm / 8” x 4” |
| Height | 12 mm |
| Area | 0.214 Sq.Ft. / 0.020 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 0.850 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 51 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 467 Nos |


DM 67 Marvel
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 250 mm x 250 mm / 10″ x 10″ |
| Height | 60 mm |
| Area | 0.690 Sq.Ft. / 0.064 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.950 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 145 Nos |


DM 66 Petra
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 230 mm x 75 mm / 9” x 3” |
| Thickness | 12 mm |
| Area | 0.180 Sq.Ft / 0.017 m²² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 0.700 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 60 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 556 Nos |


DM 65 Hera
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 25 mm |
| Size | 340 mm x 340 mm / 13.39″ x 13.39″ |
| Area | 1.250 Sq.Ft. / 0.116 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 2.750 Kg. |


DM 64 Bamboo
| Specification | Details |
|---|---|
| Thickness | 12 mm |
| Area | 0.150 Sq.Ft / 0.014 m² |
| Material | Rubber |
| Req. mould for 100 Sq.Ft | 667 Nos. |
| Req. mould for 1 m² | 272 Nos. |


DM 63 Nitco
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 25 mm |
| Size | 300 mm x 200 mm / 12” x8” |
| Area | 0.640 Sq.Ft / 0.059 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 156 Nos |
| Req. mould for 1 m² | 156 Nos |
| Req. mould for 1 m² | 117 Nos |


DM 62 Laura
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 25 mm |
| Size | 300 mm x 200 mm / 12” x8” |
| Area | 0.640 Sq.Ft / 0.059 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 156 Nos |
| Req. mould for 1 m² | 156 Nos |
| Req. mould for 1 m² | 117 Nos |


DM 61 Sira
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 100 mm x 50 mm / 4” x2” |
| Thickness | 12 mm |
| Area | 0.050 Sq.Ft. / 0.005 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 1.000 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 215 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 2000 Nos |


DM 350 Wall Clad Matte
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 600 X 300 mm / 24” x 16” |
| Height | 40 mm |
| Area | 2.600 Sq.Ft / 0.24 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 6.500 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 04 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 38 Nos |


DM 349 Wall Clad Mirror
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 600 X 300 mm / 24” x 12” |
| Thickness | 40 mm |
| Area | 1.93 Sq.Ft / 0.18 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 7.100 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 6 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 52 Nos |


DM 344 3D Square
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 300 x 300 mm / 12” x 12” |
| Thickness | 14 mm |
| Area | 1 Sq.Ft. / 0.090 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 3.300 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 12 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 103 Nos |
Start a Paver Block Manufacturing Factory.
We deliver end-to-end paver production solutions – combining advanced machinery, precision moulds, specialized chemicals, proven technology, and in-plant training. This integrated approach ensures our clients achieve consistent quality, operational efficiency, and long-term success.