Products > PVC Moulds > Paver Block Moulds > T Series
T Series Paver Mould Designs


PVC 3 DUNE
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.450 Sq.Ft. / 0.042 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 2.200 Kg |
| Required Mould for 100 Sq.Ft. | 222 Nos |
| Required Mould for 1 M² | 24 Nos |


PVC 4 TIPTOP
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.450 Sq.Ft. / 0.042 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 2.200 Kg |
| Required Mould for 100 Sq.Ft. | 222 Nos |
| Required Mould for 1 M² | 24 Nos |


PVC 11 MSTAR
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.400 Sq.Ft. / 0.037 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 2.050 Kg |
| Required Mould for 100 Sq.Ft. | 250 Nos |
| Required Mould for 1 M² | 27 Nos |


PVC 12 VENUS
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.300 Sq.Ft./ 0.028 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 1.650 Kg. |


PVC 38 TRIHEX
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.450 Sq. Ft./ 0.042 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 2.200 Kg |
| Required Mould for 100 Sq.Ft. | 222 Nos |
| Required Mould for 1 M² | 24 Nos |


PVC 39 TRISTAR
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.340 Sq.Ft. / 0.032 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 1.450 Kg |
| Required Mould for 100 Sq.Ft. | 294 Nos |
| Required Mould for 1 M² | 32 Nos |


PVC 40 TRIARC
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.450 Sq.Ft / 0.042 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 1.900 Kg |
| Required Mould for 100 Sq.Ft. | 222 Nos |
| Required Mould for 1 M² | 24 Nos |
Start a Paver Block Manufacturing Factory.
We deliver end-to-end paver production solutions – combining advanced machinery, precision moulds, specialized chemicals, proven technology, and in-plant training. This integrated approach ensures our clients achieve consistent quality, operational efficiency, and long-term success.