Products > PVC Moulds > Paver Block Moulds > Dumbels
Dumbels Paver Mould Designs


PVC 5 DUMBELS
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.400 Sq. Ft/ 0.037 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 1.900 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 27 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft | 250 Nos |


PVC 17 NEW DUMBELS
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.400 Sq. Ft/ 0.037 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 1.950 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 27 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft | 250 Nos |


PVC 18 MINI DUMBELS
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.300 Sq. Ft/ 0.028 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 1.500 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 36 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft | 333 Nos |


PVC 19 STAR DUMBELS
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.400 Sq. Ft/ 0.037 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 1.750 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 27 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft | 250 Nos |


PVC 170 LINE DUMBELS
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.400 Sq. Ft/ 0.037 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 1.800 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 27 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft | 250 Nos |


PVC 171 DUMBEL FLORA
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.400 Sq. Ft/ 0.037 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 1.750 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 27 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft | 250 Nos |
Start a Paver Block Manufacturing Factory.
We deliver end-to-end paver production solutions – combining advanced machinery, precision moulds, specialized chemicals, proven technology, and in-plant training. This integrated approach ensures our clients achieve consistent quality, operational efficiency, and long-term success.