Products > PVC Moulds > Paver Block Moulds > Hexagon
Hexagon Paver Mould Designs


PVC 27 HEXAGON
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.500 Sq.Ft. / 0.046 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 1.700 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 22 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 200 Nos |


PVC 29 PLATINUM
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.700 Sq.Ft. / 0.065 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 2.550 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 143 Nos |


PVC 28 HEXAGON 3
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.450 Sq.Ft. / 0.042 m² |
| Material | Plastic |
| Required Moulds for 10 m² | 240 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 222 Nos |


PVC 30 INDO HEXA
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.41 Sq.Ft. / 0.038 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 1.900 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 26 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 244 Nos |


PVC 163 KING STONE 2
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.700 Sq.Ft. / 0.065 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 2.500 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 143 Nos |


PVC 160 SUPERHEX
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.400 Sq.Ft. / 0.037 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 2.200 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 27 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 250 Nos |


PVC 160 SUPERHEX
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.700 Sq.Ft. / 0.065 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 2.700 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 143 Nos |


PVC 116 ZIGMA
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.700 Sq.Ft. / 0.065 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 2.700 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 143 Nos |
Start a Paver Block Manufacturing Factory.
We deliver end-to-end paver production solutions – combining advanced machinery, precision moulds, specialized chemicals, proven technology, and in-plant training. This integrated approach ensures our clients achieve consistent quality, operational efficiency, and long-term success.