Products > Rubber Moulds > Grass Paver
Grass Pave Mould Designs


GP 601 Mega Grass Paver Checks
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 23.5 mm x 15 mm |
| Height | 60 mm, 80 mm |
| Area | 2.900 Sq.Ft. / 0.27 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 10 kg, 11.5 kg |
| Required Moulds for 1 m² | 4 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 35 Nos |


GP 602 Mega Grass Paver Glossy
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 23.5 mm x 15 mm |
| Height | 60 mm, 80 mm |
| Area | 2.900 Sq.Ft. / 0.27 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 10 kg, 11.5 kg |
| Required Moulds for 1 m² | 4 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 35 Nos |


GP 603 Mega Grass Paver Matte
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 23.5 mm x 15 mm |
| Height | 60 mm, 80 mm |
| Area | 2.900 Sq.Ft. / 0.27 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 10 kg, 11.5 kg |
| Required Moulds for 1 m² | 4 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 35 Nos |


GP 604 Jewel Grass Paver
| Specification | Details |
|---|---|
| Size | 15.3 * 11.4 |
| Height | 60 mm |
| Area | 1.217 Sq.Ft. / 0.114 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 4.5 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 9 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 83 Nos |


PM 181 Grass Paver 1
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.450 Sq.Ft. / 0.042 m² |
| Material | Plastic |
| Required Moulds for 10 m² | 240 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 222 Nos |


PM 182 Grass Paver 2
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 1.000 Sq.Ft. / 0.093 m² |
| Material | Rubber |
| Mould Weight (Approx) | 3.950 Kg |
| Required Moulds for 1 m² | 11 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 100 Nos |
Start a Paver Block Manufacturing Factory.
We deliver end-to-end paver production solutions – combining advanced machinery, precision moulds, specialized chemicals, proven technology, and in-plant training. This integrated approach ensures our clients achieve consistent quality, operational efficiency, and long-term success.