Products > PVC Moulds > Paver Block Moulds > Elegance Series
Elegance Paver Mould Designs


Splendour
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm / 80 mm |
| Area | 0.700 Sq.Ft. / 0.065 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 2.650 Kg |


Colorado 2
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.500 Sq.Ft. / 0.046 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 2.350 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 22 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 200 Nos |


PVC 13 Nexa Rock Mould
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.590 Sq.Ft. / 0.055 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 2.450 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 18 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft | 170 Nos |


PVC 13 Nexa Rock Mould
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.700 Sq.Ft/ 0.065 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 2.650 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 16 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 142 Nos |


PVC 14 Dazzle
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.500 Sq.Ft/ 0.046 m² |
| Material | PVC |
| Mould Weight (Approx) | 2.250 Kg. |
| Required Moulds for 1 m² | 22 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq.Ft. | 200 Nos |
Start a Paver Block Manufacturing Factory.
We deliver end-to-end paver production solutions – combining advanced machinery, precision moulds, specialized chemicals, proven technology, and in-plant training. This integrated approach ensures our clients achieve consistent quality, operational efficiency, and long-term success.