Products > Rubber Moulds > Cover Block
Cover Block Mould Designs


COVER BLOCK 1
| Specification | Details |
|---|---|
| Length | 4.5cm |
| Weight | 3.5cm |
| Height | 3.0cm |
| Material | Rubber |
| Cavity per mould | 35 |
| Mould weight | 3.100 Kg |


COVER BLOCK 2
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Area | 0.450 Sq.Ft/ 0.042 m² |
| Material | Plastic |
| Required Moulds for 10 m² | 240 Nos |
| Required Moulds for 100 Sq. Ft | 222 Nos |


COVER BLOCK 3
| Specification | Details |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Cavity per mould | 49 |
| Diameter | 35 mm |
| Suitable for | 20 mm |
| Mould weight | 2.900 Kg |


COVER BLOCK 4
| Specification | Details |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Cavity per mould | 49 |
| Diameter | 35 mm |
| Suitable for | 20 mm |
| Mould weight | 2.900 Kg |


COVER BLOCK 5
| Specification | Details |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Cavity per mould | 49 |
| Diameter | 35 mm |
| Suitable for | 20 mm |
| Mould weight | 2.900 Kg |


COVER BLOCK 6
| Specification | Details |
|---|---|
| Length | 5.5cm |
| Weight | 4.5cm |
| Height | 3.0cm |
| Material | Rubber |
| Cavity per mould | 35 |
| Suitable for | 20 mm & 25 mm & 40 mm & 50 mm |
| Mould weight | 3.400 Kg |


COVER BLOCK 7
| Material | Rubber |
| Cavity per mould | 36 |
| Suitable for | 50 mm |
| Mould weight | 3.100 Kg |


COVER BLOCK 8
| Specification | Details |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Cavity per mould | 49 |
| Suitable for | 15 mm & 20 mm & 25 mm |
| Mould weight | 2.900 Kg |


COVER BLOCK 9
| Specification | Details |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Cavity per mould | 30 |
| Suitable for | 30 mm & 40 mm |
| Mould weight | 1.650 Kg |


COVER BLOCK 10
| Specification | Details |
|---|---|
| Length | 4.0 cm |
| Weight | 4.0 cm |
| Height | 3.0 cm |
| Material | Rubber |
| Cavity per mould | 25 |
| Suitable for | 20 mm & 25 mm |
| Mould weight | 1.600 Kg |
Start a Paver Block Manufacturing Factory.
We deliver end-to-end paver production solutions – combining advanced machinery, precision moulds, specialized chemicals, proven technology, and in-plant training. This integrated approach ensures our clients achieve consistent quality, operational efficiency, and long-term success.